fbpx

Dlaczego warto popełniać błędy

Podobno by być w jakiejś dziedzinie ekspertem potrzeba 10 tysięcy godzin praktyki. Po części to prawda, co zostało udowodnione. Ale kluczem mistrzostwa nie jest powielanie ciągle tego samego, ale podwyższanie poprzeczki. Dopiero wtedy dążysz po medal.
 
Dlaczego każdy potrafi zrobić herbatę?
 
Bo można tylko zrobić dwa błędy. Albo nasypać za dużo. Albo za mało.
 
Pieprzona herbata, a już można coś schrzanić – pomyślałbyś. Gwarantuje, że kiedyś piłeś siekierę i siki. Ale nauczyłeś się porcjować.
 
Życie to nie…. herbata.
 
Jak do kotła zwanym relacjami wrzucisz geny (temperament, inteligencję, cechy), sposób wychowania przez rodziców i bagaż doświadczeń zbieranych przez ok. 20 lat. Do tego dorzućmy oczekiwania i obecną sytuację i wyjdzie na to, że prędzej wygrasz w Lotto niż nie popełnisz błędu. A to tylko jedna osoba, a jak wiemy – do tanga trzeba dwojga.
Relacje są dynamiczne (bo zmieniają się pod wpływem różnych bodźców). Przedwczoraj Romek był najlepszym kumplem, wczoraj był największym wrogiem. A dziś oddał stówę, postawił Jack Danielsa i znów jest ziomkiem.
Jednak, gdyby nie było żadnego algorytmu, wskazówek, pewnych reguł i tego, co działa, nie udało by mi się przespać z Miss jednego z piękniejszych krajów na Ziemi.
Pierwsza zasada

Pilnuj swojego interesu

Zostańmy jeszcze przy relacjach. W związku masz wpływ na 50%. Druga połowa należy do partnera. Dlatego pytania pt. jak poderwać są bez celowe. Może są fajne teksty, jakieś tam techniki, ale nigdy nie masz gwarancji na sukces. Zamiast takich chwytów proponuję i daję gwarancję satysfakcji – zrób fajne życie, stań się fajną dupą, a sam do swojego życia taką przyciągniesz.
Poważnie tę zasadę zrozumiałem na studiach. Gdy potrzebowałem pomocy, nagle moi koledzy, założyli peleryny niewidki. Uświadomiłem sobie, że jeżeli ludzie mają mnie w czterech literach, to oznacza, że mają też to co chcę od życia. A chcę dużo. Więc dlaczego mam udawać, że się ograniczam i przepraszać za to, że żyję?
Druga,

Podwyższaj poprzeczkę.

To główny wątek tego tematu.
Gdy wracam myślami do początku, widzę gościa który strzela buraka już na samą myśl o tym by podejść do atrakcyjnej dziewczyny i powiedzieć, że jest ładna. Dziś mówię to kasjerce, która rzeczywiście jest ładna. Ale już to nie oznacza, że chcę jej aprobaty i uwagi.
Miałem cel by przebiec kilka kilometrów. Marzeniem było 10. W głowie miałem plan, by za każdym razem robić trochę dłuższy dystans. Zaczynałem od dwóch. Na 4 miałem wrażenie, że Bóg mnie torturuje i odciął na świecie dopływ tlenu. I tak, od treningu do treningu. Pykło 10, później 15.. A jak zacząłem biec 18 kilometr stwierdziłem, że niedużo brakuje do 22 i tym sposobem osiągnąłem, nomen omen, niewyobrażalne.
Tak samo jest z jazdą samochodem. Przypomnij sobie jaką łajzą byłeś gdy pierwszy raz wyjechałeś na miasto. Daję głowę, że dziś możesz w tym samym momencie wpierniczać kanapkę z maka, pić kawę, zmieniać muzykę i ścigać się jednocześnie.
Przypomnij sobie początki.
Najpierw nauczyłeś się jeździć, później zacząłeś słuchać głośniej muzyki, a dopiero po iluś tam godzinach odważyłeś się trzymać kubek. Jednak zawsze podnosiłeś porzeczkę. Robiłeś to nieświadomie, jednak faktem jest, że osiągnąłeś dobry poziom.
 
Można mieć i 100 tysięcy godzin i być dalej osłem.
 
Dalej bać się podejść do kobiety, dalej godzić się na życie na pół gwizdka, dalej „se żyć” i siedzieć sobie na swoim ulubionym, wypierdzianym fotelu z puszką piwa w ręku.
 
Problem w tym, że pomimo tego, że czas wydaje się jakby stanął w miejscu, a jedyne co się zmienia to gracze na serwerze, inni ci bardziej ogarnięci właśnie wychodzą na pole bitwy błędów.
 
Wychodzą i trenują. Trenują: biznes, relacje, pewność siebie.
W życiu nie chodzi o to by nie popełniać błędu, albo by redukować dysonans poznawczy obśmiewając wszystkich po kolei udając, że jest się lepszym. Ale by poczuć chwilowo gorzki smak, dostrzec swój błąd, poprawić się i tym sposobem być jeszcze bliżej mistrzostwa.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz